Category Archives: Competitions

6 October 2019 – Butlins

Additional Information: To order tickets and reserve seats telephone 023 8086 2058. Stamped addressed envelope and Cheque to H & S Youlton – 69, Calmore Road Totton Southampton, SO40 8GL. Closing date for entries 30th September 2019

Hermitage_Lesiure_Centre

Venue: Hermitage Leisure Centre, Silver Street, LE67 5EU

Doors open: 9 am

Competition starts: 10 am

Finish time approx: 5.30 pm

Admission: available to all

Ticket Information: £TBA each in advance with reserved seat. £TBA on the door.

Contact: Contact Harry Youlton on 023 8086 2058 / 023 8086 6326 for tickets and competition entry forms.

Teaching of new dances: same day

Food Available: coffee and tea available

Parking: yes

2018 Winners

Modern section winner – Platinum Quickstep

Arranged by Barry Earnshaw and Beverley-Murch-Fowkes

Classical section winner  – Diamond Tango

Arranged by Barry Earnshaw and Beverley Murch-Fowkes

Latin section winner – Fairfield Rumba

Arranged by David Howler and Deborah Catlow

 

2017 Winners

Classical Section Winner – Greenmount Gavotte

greenmount gavotte

arranged by John and Ann Rainey

Modern Section Winner – Fonseca Foxtrot

Fonsecca Foxtrot

arranged by Duncan and Hannah Trever

Latin Section Winner – Maple Mambo

Maple Mambo

arranged by Ellen Harrison and Kelly Sloan

2016 Winners

Classical Winner – Tees Grange Tango

Ellen and Kelly Tees Grange Tango

Arranged by Ellen Harrison and Kelly Sloan

Modern Winner – Perigali Waltz

David and Deborah Perigali Waltz

Arranged by David Howker and Deborah Catlow

Latin Winner – Chatsworth Jive

Stuart and Beverly Chatsworth Jive

Arranged by Stuart Perry and Beverly Howard

2015 Winners

Classical Winner: Honey Saunter

Arranged by Paul and Caroline Dellar

Honey Saunter

Modern Winner: Jasper Quickstep

Arranged by Stuart Perry and Beverly Howard

Jasper Quickstep

Latin Winner: Wild Cherry Cha Cha

Arranged by Ian and Sue Webster

Wild Cherry Cha Cha

2014 Winners

Classical Winner:

Daisy Saunter

Daisy-Saunter

arranged by Paul and Caroline Dellar

Modern Winner:

Iris Quartz Foxtrot

Iris-Quartz-Foxtrot

arranged by Stuart Perry and Beverly Howard

Latin Winner:

Saucy Salsa

Saucy-Salsa

arranged by John and Ann Rainey

2013 Winners

Classical Winner:

Variety Swing

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Barry Earnshaw and Beverley Murch-Fowkes

Music: Tony Evans, Ragtime Swing CDE 1037 Track 3 ‘Cincinnati Rag’

 

Latin Winner:

Mystic Mambo

Stuart Perry & Beverly Howard

Music: Pappa Loves Mambo by Perry Como

 

 

Modern Winner:

Waltz Elissia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Barry Earnshaw and Beverley Murch-Fowkes

Music: David Last – Everybody’s Talkin CDTS 197 Track 6 – ‘Somewhere Out There’

21 October 2019 – Blackpool Dance Festival

The Adult Sequence Dance Festival will once again immediately follow the Children’s Dance Festival on Saturday 19th October.

If you are a Modern Sequence Dancer or Dance Teacher why not come along to Blackpool and enjoy dancing at one of the countries finest venues, the Empress Ballroom. Music will be provided throughout the festival by organ player Elizabeth Harrison.

During the 3 day festival you will see some of the UK’s finest young competitors taking part in the British Sequence Dance Championships.

Whether you come for one day, or all three days, you will be guaranteed first class Modern Sequence Dancing with some of the countries leading MC’s.

Your afternoon MC’s will be: Sunday, TBA  2. pm, Monday, TBA  2 pm  and Tuesday, TBA 2.15 pm . Afternoon Tea Dance tickets are only £TBA each.

Your evening MC’s from 6.30 pm will be:

Sunday– TBA
Monday–
TBA
Tuesday– TBA

The Inventive Dance Competition takes place on Monday and you will have the opportunity to be one of the first to learn the new dances direct from the winners during one of Tuesdays teaching sessions.

www.blackpooldancefestival.com

Easter-amateur

 

Venue: Empress Ballroom, Winter Gardens, Blackpool

Doors open:  10 am

Competition starts: 10.30 am

Finish time approx: 11.30 pm

Times Subject To Change

Admission: available to all

Ticket Information:
£TBA Daily Ticket no seat per person

£TBA Season Ticket no seat (3 days) per person
Reserved Seating – additional charge applies
All can be purchased from Dance Festival Office prior to the Festival commencing then from the Winter Gardens Box Office during the Festival.

Contact: Contact the Dance Festival office for ticket application forms, advance group bookings and competition entry forms on 01253 625252 or download them from the website when available.

Teaching of new dances: following day. Professionals from 11 am. General Public from 1 pm

Food Available: small café within the building

Parking:
pay per hour

2018 Winners

Classical Winner: Gondolier Gavotte

Arranged by Andrew Davies and Clare Rushby

Latin Winner: Malvern Mambo

Arranged by Ellen Harrison and Kelly Sloan

Modern Winner: Waldorf Waltz

Arranged by Robert and Louise Aldred

2017 Winners

Classical Winner– Titan Tango

Titan Tango Andrew Davies and Clare Rushby

Arranged by Andrew Davies and Clare Rushby

Latin Winner – Spring Hill Samba

Spring hill samba Ellen Harrison and Kelly Sloan

Arranged by Ellen Harrison and Kelly Sloan

Modern Winner – Milwaukee Waltz

milwaukee waltz Robert and Louise Aldred

Arranged by Robert and Louise Aldred

2016 Winners

Classical Section : Taittinger Tango

duncan-and-hannah-trever-taittenger-tango

Duncan and Hannah Trever

Music: Bryan Smith & His Orchestra. Old Time and Sequence Favourites CDTS016 Track 24 Blue Tango

Latin Section : Meadowfield Mambo

ellen-and-kelly-meadowfield-mambo

Ellen Harrison and Kelly Sloan

Music: Richard Keeling – Imagine – Track 21 Do You Remember

Modern Section : Wisconsin Waltz

robert-and-louise-aldred-wisconisin-waltz

Robert and Louise Aldred

Music: Snow. Empress Orchestra

 

2015 Winners

Classical Section : Houston Tango

Arranged by Robert and Louise Aldred

Latin Section : Crystal Samba

Arranged by Stuart Perry and Beverly Howard

Stuart and Bev Crystal Samba

Modern Section : Waltz Amabile

Arranged by Ian and Leah Hardaker

2014 Winners

Classical Sequence

Red Spinel Saunter

Red Spinel Saunter

arranged by Stuart Perry and Beverly Howard

Latin Sequence

Rumba Missouri

Rumba Missouri

arranged by Robert and Louise Aldred

Modern Sequence

Fantasy Foxtrot

Fantasy Foxtrot

arranged by Andrew Davies and Clare Rushby

 

 

 

2013 Winners:

Classical Sequence

Tango Arizona

Robert and Louise Aldred

Tango-Arizona

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Latin Sequence

Gemini Rumba

Lee Dudman and Linda Dudman

Gemini-Rumba

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Modern Sequence

California Foxtrot

Robert and Louise Aldred

California-Foxtrot

3 November 2019 – Ada Unsworth Memorial Event

Additional information: For further information contact Rita Carradus 07710 444241 or 01202 630173. Closing Date for entries 31st October 2019. Special room rates are available – £TBC for double room 2 people sharing with bed and breakfast and £TBC for a single room bed and breakfast. Restaurant is now open until 9 pm for anyone wanting to book dinner. Telephone 01252 838000 and state you are attending Rita Carradus Function in the Canal Suite 3/11/2019. 

Venue: Lakeside Country Club, Frimley Green, Camberley, Surrey, GU16 6PT,

Doors open: 9.15 am

Competition starts: 9.45 am

Finish time approx: 6 pm

Admission: available to all

Ticket Information: £TBC each contact Rita Carradus on 07710 444241 or email rita.a.ball@hotmail.co.uk

Contact: online entry at www.martinbird.net/ada-unsworth-inventive.html

Teaching of new dances: during the day

Food Available: tea/coffee and light refreshments available all day. (strictly no food or drink can be brought into the premises)

Parking: free car park

2018 Winners

Classical Section  – Swaledale Saunter

arranged by Ellen Harrison and Kelly Sloan

Modern Section – Countdown Quickstep

Arranged by Graham and Avril Watkins

Latin Winner – Christchurch Cha cha Cha

Arranged by Stuart Perry and Beverly Howard

2017 Winners

Classical Section – Black Country Blues

graham and avril

Graham and Avril Watkins

Modern Section – Let’s Waltz

Ray and Lissia

Ray Fenton-Storey and Lissia Giles

Latin Section – Rumba Mounda

david geraldine

David and Geraldine Roberts

 

2016 Winners

Classical Section –  Winter Saunter

john-and-ann-winter-saunter

Arranged by John and Ann Rainey

Music: Larry Green – Cheek to Cheek – CDTS 193  – Track 14 Cheek to Cheek

Modern Section – Coral Bay Waltz

david-geraldine-coral-bay-waltz

Arranged by David and Geraldine Roberts

Music Colombia Music Orchestra – Strictly Ballroom Dance CD Number 1 – Track 1 Vivre Pour Vivre

Latin Section – Kaylee Rumba

ray-and-lissia-kaylee-rumba

Arranged by Lissia Giles and Ray Fenton-Storey

Music – The Ultimate Latin Album 5 WR2CD – 5038  – Track 3 Nobody Knows

 

2015 Winners

Classical Section – Lace Agate Swing

Stuart Perry and Beverly Howard

Arranged by Stuart Perry and Beverly Howard

Modern Section  – Silver Fir Foxtrot

Ian and Sue Webster

Arranged by Ian and Sue Webster

Latin section – Manhattan Mambo

duncan and hannah trever

Arranged by Duncan and Hannah Trever

 

2014 Winners

Latin section – Bowness Cha Cha

Bowness Cha Cha (1)

Arranged by Neil and Lesley Marshall

Music: Richard Keeling CDTS 210, Stranger on the Shore, Track 13 ‘Coco’

Classical section – Selby Swing

Selby Swing

Arranged by Ellen Harrison and Kelly Sloan

Music: David Last Profiles Track 1 ‘Chitty Chitty Bang Bang’

Modern Section – Beryl’s Waltz

Beryl's Waltz

arranged by John and Ann Rainey

Music: Richard Keeling CDTS 158. A Perfect Night For Dreaming, Track 9 ‘ A Perfect Night for Dreaming’

 

2013 Winners:

Latin Section – Rock Crazy Jive

Michael Stevenson and Heather Jackson

Rock-Crazy-Jive

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Modern Section – Hoabie Quickstep

Lissia Giles and Martin Bird

Hoabie-Quickstep

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Classical Section – Tiffany Saunter

Stuart Perry and Beverly Howard

Tiffany-Saunter

1 December 2019 – United Kingdom Alliance

Additional information:  Three usual competitions plus a special party dance competition.

www.uka.co.uk

Venue:  TBC

Doors open:  9.30 am

Competition starts: 10 am

Finish time approx: around 6 pm

Admission: available to all

Ticket Information:
£TBA spectators

£TBA non member competitors
UKA members free on production of current membership cards

Contact: Sue Burroughs on 01934 621 281 for tickets and dance entries. email sbdancecentre@gmail.com.

Teaching of new dances: same day

Food Available: Cafes within the building

Parking: pay by the hour

2018 Winners

Classical Winner – Bathams Blues

Arranged by Graham and Avril Watkins

Modern Winner – Bella Foxtrot

Arranged by Adam Bynert and Bethany Rushby

Latin Winner – Alpha Jive

Arranged by Barry Earnshaw and Beverley Murch-Fowkes

Fun Dance winner  – Highland Fling (Swing)

Arranged by John and Anne Rainey

 

 

2017 Winners

Classical Winner – Southfields Saunter. Arranged by Ellen Harrison and Kelly Sloan

Kelly and ellen UKA 2017

Latin Winner – Penderyn Cha Cha Cha arranged by Duncan and Hannah Trever

Duncan and Hannah UKA 2017

Modern Winner – Highclere Foxtrot arranged by Stuart Perry and Beverly Howard

Stuart and Bev UKA 2017

Party Dance winner – Twenties Christmas Swing arranged by John and Ann Rainey

John and Ann UKA 2017

2016 Winners

Classical Winner – Sandringham Swing arranged by Stuart Perry and Beverly Howard

Modern Winner – Highgrove Foxtrot arranged by Stuart Perry and Beverly Howard

Latin Winner – Goldenrain Rumba arranged Ian and Sue Webster

Party Dance winner – Christmas Cracker cha Cha arranged by Ian and Sue Webster 

2015 Winners

Classical Winner

Serenata Blues

david & deborah small

Arranged by David Howker and Deborah Catlow

Modern Winner

Royal Sapphire Foxtrot

stuart and bev small

Arranged by Stuart Perry and Beverly Howard

Latin Winner

Mango Bossa Nova

ian and sue small

Arranged by Ian and Sue Webster

2014 Winners

Classical Winner

Swinburne Swing

Swinburne Swing

Ellen Harrison and Kelly Sloan

Modern Winner

Phillyrea Foxtrot

Phillyrea Foxtrot

Ian and Sue Webster

Latin Winner

Citrine Cha Cha

Citrine Cha Cha

Stuart Perry and Beverly Howard

2013 Winners

Latin Winner:

Chestnut Cha Cha

Ian and Sue Webster

Music: Tony Crane ~ The Ultimate Latin Album 2 – WR2CD-5026 – Track 18 “Chilly Cha Cha”

Classical Winner:

Black Pearl Tango

Barry Earnshaw and Beverley Murch-Fowkes

Music: Elegant Dance Vol 4 – Track 3 ‘”He’s A Pirate”

Modern Winner:

Fleetham Foxtrot

Ian and Leah Hardaker

Music: Elegant Dance 4 ~
Track 5 ~ “Moondance”